Tuesday, May 6, 2014

Java EE Öğrenmeye Nasıl Başlanır?


Merhaba arkadaşlaaaar. Ben şimdi sizlere doğal java öğrenmek nasıl yapılır onu göstericem. Doğal bir şekilde. Doğal bir şekilde karşınızdayım :) Şööyle bir başlayalım isterseniz. Aypedden yazıyorum. Hd okumayı sakın ama sakın unutmayın. Hd güzel görünmek istiyorum. Ipad'den yazıyorum, o yüzden. (Espiriyi anlamayanlar için bkz: Doğal makyaj nasıl yapılır)

Önce bir blog açılır :) Bu önemli. Bence kurulum aşamasını yapmakla başlayın ve aşama aşama ekran görüntülerini alarak blogunuzda paylaşın.

Misal yeni bir mysql veritabanı yaratacaksınız, ve bunu konsoldan yapacaksınız. Blogunuzda bunun komutları var diyelim, açar ve oradan kopyala yapıştır yaparsınız.

O yüzden adım adım her yaptığınızı not edin derim. Çok faydasını göreceksiniz.

Diyelim ki Java öğrenmek istiyorsunuz. İlk kurulum için size kurmanızı söyleceğim şeyler: Ubuntu 13, jdk, Eclipse standart edition. (Kesinlikle Paris'ten 07 numara)

Önce konsol uygulaması yazarak başlayın. Mesela Bubble Sort yapan bir konsol uygulaması geliştirin. Kullanıcıdan 10 tane sayı alacaksınız ve bu sayıları Bubble Sort yaparak sıralayıp sonucu konsola basacaksınız. Bunu mutlaka deneyin, bu çok önemli :)

İkinci olarak bu uygulamayı masaüstünde çalışan bir uygulama olarak geliştirin. Bu konuda Eclipse ile arayüz nasıl geliştirilir araştırmanız lazım. Swing gibi bir arayüz kütüphanesi denersiniz. Kullanıcı ekrandaki 10 kutucuğa 10 tane sayı yazar ve "Sırala" isimli butona tıklayarak bu sayıların sıralanmasını ister. Kullanıcı gerçekten sayı girmiş mi kontrol edip hata mesajı attırmanız lazım. Eğer gerçekten 10 tane sayı girmiş ise bunları sıralayıp ekrana sonucu basarsınız.

Son aşamada ise aynı şeyi bir web sitesi olarak geliştirin. Bunun için JSF framework'ünü deneyin. Yine sayfada 10 tane input kutucuğu olur, bunların içine kullanıcı sayıları girer. Bir tane de "Sırala" butonu olur. Butona tıklayınca sonuç sayfası açılır ve bu sayfada sayılar sıralanmış bir şekilde listelenir.

Java EE'den önce HMTL, CSS ve PHP5 öğrenin.
İkinci aşamada bir sitede veritabanı işlemleri nasıl güvenilir yapılır, bir site nasıl daha hızlı geliştirilir ve nasıl daha hızlı çalışır onu öğrenin. Son aşamada ilk defa bir framework kullanmayı öğrenin. Mesela şimdi Symfony2 kullanabilirsiniz.

Web framework mantığını, web ile ilgili önceden hiçbir şey yapmamış olanlar bilemez. Mesela birçok bilgisayar mühendisi html ve css yazmayı bilmiyorlar. Bunu sadece Türkiye için söylemiyorum, yurtdışında da durum böyle. Çünkü bu kişiler web ile ilgili işler yapmıyorlar. Embedded olabilir, mobil uygulama olabilir, backend sistem olabilir, veya masaüstü uygulaması olabilir. Bazıları da işin temelini öğrenmeden web geliştiricisi olmuş, bu yüzden framework kullanmayı öğrenmiş ama en ufak bir kod değişikliği yapamıyorlar. Mesela ekranda otomatik liste oluşturan bir kütüphane kullanıyorlar, ama o listede bir satırın daha geniş olmasını veya text-wrap yapılmasını istediğimde kodlarda bunu bulup değiştiremiyorlar. İyi bir geliştirici olmak istiyorsanız bottom-to-up ilerlemeniz lazım, up-to-bottom yapmaya çalışırsanız böyle en ufak bir CSS değişikliğini yapamayacak kadar aciz kalırsınız. (Bu çok önemli.)

Bir internet uygulaması geliştiricisi olmak istiyorsanız bu işi sevmeniz lazım. Yani html ve css ile bir site nasıl yazılır bilmeniz lazım. Bir sitenin arkaplanını yazmadan önce ortaya görüntüsünü çıkarmalısınız. Frontend developer olun veya olmayın! Bunu bilmek zorundasınız. Daha önceden çalıştığım bir firmada kendisini iyi developer zanneden bir arkadaş, ben backend developer'ım diyordu ve yazdığı bir html'de bütün listeleri şu şekilde oluşturmuştu:

<li>
<ul>listedeki birinci item</ul>
<ul>test12</ul>
</li>

Bunu gördükten sonra kendisine "html dersleri" diye bir eposta yolladım. Tabii ki çok bozuldu. Çünkü ul'nin unordered list, li'nin ise list item demek olduğunu bilmiyordu. Olması gerekenden tam tersi yazmıştı. Böyle komik duruma düşmeyi kim ister ki?

Butonlarını, input kutucuklarını vs. doğru bir şekilde yazın. Nasıl doğru yazılır öğrenin. Bir form dahi oluşturamayacaksanız hiç internet işine girmeyin.

Youtube'dan da aşama aşama anlatan videolar izleyebilirsiniz. Video izlemek çok öğretici oluyor. Video'daki her bir adımı durdurup kendiniz de yapın.

Yaa bu arada kirpiklerim çok uzun olduğu için ben pek tercih etmiyorum bunu. 07 numara paris marka olmazsa kesinlikle olmaz. Ayyy ordan aynı takma kirpik takmışım gibi gözüküyor değil mi, kirpiklerim çok uzun olduğu için :))) Asla kullanmam takma kirpik. Asla. Sivilceleri de patlatmak yüzde iz bırakıyormuş. O yüzden şimdi biz küçükken patlatmayalım. Umarım eyç di izlemişsinizdir. Bir sonraki HD yazımda görüşmek üzere.

Umarım size ışık tutabilmişimdir :)

***

2 comments:

Kader Sucuk said...

Yazı için eline sağlık, ayrıca unuttuğumuz o korkunç makyaj videosunu tekrar hatırlattığın için teessüf ederim :)))

Seval U. said...

Güzel yorumun için ben teşekkür ederim Kader :) O makyaj videosu yazıma neşe kattı, iyi ki çekmiş kızcağız :D