Monday, May 12, 2014

Bilgisayar Mühendisliği Bir Uzmanlık Alanıdır.

Kaynak: http://www.harunozer.net/2011/10/bilgisayar-muhendisleri-odas-bu-sefer.html

Diyelim ki bilgisayar mühendisliğinden mezun oldun ve bir yerlere başvurdun. Sonra mülakata gidiyosun, sana kafan çalışıyor mu gerçekten diye saçma sapan sorular soruyolar. Mühendislikle hiç alakası olmayan sorular. Misal işi gerçekten yapmak istiyor musun, çalışma azmin var mı, umutların var mı, mutlu bir insan mısın vs. Çünkü seni işe alıp var olan mutluluğunu ve umudunu sömürecekler.

Çünkü bu sektörde sana ihtiyaçları yok. Senin bilgine kültürüne ihtiyaçları yok. Onlar sadece basit ve mutlu yazılımcılar arıyorlar.

Türkiye'de gerçek bir bilgisayar mühendisi arayan firma yok mu? Bana Merkez Bankası gibi geldi. (Referans ve torpilleri saymazsak)

Merkez bankasının uzman yardımcılığı sınavında sorduğu soruları gördüm, çok hoşuma gitti. Adamlar bir yazılımcı değil gerçek bir mühendis arıyorlar. İşletim sistemlerini, ağ yapısını ve güvenliğini, algoritmaları, veri tabanını, yazılım mühendisliğini, testleri ve C programlama dilini sormuşlar. Soruların bir çoğuna mezuniyetimin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen cevap verebildiğim için mutluyum. Üzerinden bir kaç yıl daha geçerse hepsini unutacağıma da eminim. Soracaksınız şimdi neden başvurmuyorsun Merkez Bankasına diye. KPSS ve referans istedikleri için, kim gircek KPSS'ye. Hem babamın tek bir referansı var o da mahallenin muhtarı.

Demem o ki; Merkez Bankasının Bilgisayar Uzman Yardımcılığı soruları gerçekten seçiciydi. Yani bir uzmanlık gerektiriyordu. Nasıl ki ben bir ekonomi uzmanının sınavına bakınca tek bir cümle dahi anlamıyorsam, onlar da bizim sınavımıza bakınca hiçbir şey anlamayacaklar. Çünkü bu işin okulunu okuyanların yapabileceği türden bir sınavdı.

Üniversitede bize eşşek yüküyle ders veriyorlardı, ve bu derslerden çalışan da geçiyordu, çalışmayan da. İşte karşımıza özel sektörde bu tarz sınavlar çıkmadığı için, şimdi hem derslere çalışmayan adamlarla hem de mühendislik okumayanlarla aynı yerde aynı işi yaparak çalışıyoruz. Yani hiçbir farkımız kalmıyor diğerlerinden. Peki neden öğrendik onca şeyi? "Bilmemiz gerektiği için" mi? Peki bilmeyenler? Onlar da benimle aynı yerde çalışıyor, aynı maaşı (hatta bazen daha fazlasını) alıyor. Sorsan senden benden uzman olduklarını da iddia ederler.

Yani mürekkep yalayarak mühendislik okuduk ama kimseden bir farkımız kalmadı. Kendinize o kadar güveniyorsanız bir de siz çözün Merkez Bankasının Bilgisayar Uzman Yardımcılığı sınav sorularını.

Bizim bir odamız bile var:) Kapı gibi Bilgisayar Mühendisleri Odası. Facebook'ta sayfamız bile var:P İsmi de kapak olsun size "Mühendisiz olm biz."

***

3 comments:

Aybek Can Kaya said...

Link var mı acaba merkez bankası soruları için ?

Seval U. said...

Bilerek link paylaşmadım, sadece ilgilenen insan araştırsın bulsun istedim. Bulmak istiyorsa bulur :)

Aybek Can Kaya said...

Soruları buldum. Teşekkürler paylaşımınız için. Gerçekten bahsettiğiniz gibi , mühendislik okumamış birinin bilmesi zor olan sorular var. Aradan zaman geçince ve maalesef yeterince kullanmayınca öğrendiklerimizi hatırlamak çok zor oluyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...